Zázračná Fatima
Dnes, 13.8.2020, sa do kín dostáva premiéra najnovšej verzie (už asi milióntej) katolíkmi tak obľúbeného príbehu o desaťročnej pastierke z Portugalskej dediny Fatima, ktorej sa spolu s jej bratrancom a sesternicou zjavila v roku 1917 samotná panenka Mária. Tá sa deťom ukázala dokonca naživo, akože face-to-face. Nie ako našim rómom, iba na ocikanej omietke či na dverách zo sporáku. Mária im dala tri proroctvá a prisľúbila úžasnú vizuálnu show, ktorá sa mala uskutočniť presne 13.10.1917. Správa o zjavení sa rozšírila a na mieste sľubovanej party sa zhromaždilo údajne tridsať- až sedemdesiattisíc ľudí. A tí boli svedkami zázraku priam galaktických rozmerov.
Takže si určite nenechajte ujsť tento nezabudnuteľný filmový zážitok a šup-šup do kín, nech majú aj režiséri brakových filmov čo žrať. Tu si zatiaľ pozrite trailer (sk titulky):
Pre tých skeptickejších, ktorí sa popri pozeraní fantasy a rozprávok radi zamýšľajú aj nad podstatou príbehov plných záhad, skúsim ponúknuť môj pohľad na túto "zázračnú" anekdotu.
Zjavenia sa konajú priam každý deň po celom svete. A nie vždy si to odkrúti iba panenka Mária, aj keď v počte zjavení víťazí s obrovským predstihom. A ak je aj Ježiš momentálne vyťažený a nemá čas sa ukazovať na hriankach, na ohorenom kmeni stromu, v podivnej konštalácii oblakov či na zadkoch psov, tak sa s radosťou zjaví nejaký iný svätý (veď katolíci ich majú tisíce), prípadne niektorá božská bytosť alebo iná príšera či zombie.
Viete čo je podivné? Že hinduistom sa VŽDY zjavujú len ich božstvá, moslimom zase iba Allah či Mohamed, sikhom ich svätí guruovia a takým vesmírnym ľuďom iba Aštar a jeho flotila krásavcov. Katolíckou náukou indoktrinovaným deťom sa akosi ešte nikdy nezjavili Odin, Krišna či Pačamama, aby ich vyviedli z omylu v ktorom žili. A ani k hinduistickým deťom panenka Mária veľmi na návštevu nechce. Veľmi podivné. Zjavenia sú záhade až priveľmi geograficky a kultúrne podmieneným úkazom. Skoro ako keby si ich ľudia iba vymýšľali a napasovali do svojich naučených náboženských predstáv.... Ale čo to trepem. To určite nie... či?
Ale aby som to uviedol na pravú mieru - iné náboženstvá ani zďaleka nie sú tak posadnuté zázrakmi a zjaveniami ako katolíci.
Boli ste niekedy na kúzelníckom predstavení? Ja mnohokrát. A vždy som bol totálne zmagorený z toho, ako ma opäť ten iluzionista dokázal ošáliť a okabátiť. Proste on to vie. Moje zmysly sú si pri pozeraní na kúzelnícky trik takmer isté, že som bol svedkom nevysvetliteľného zázraku. Ešteže môj mozog vie tento neracionálny pocit potlačiť.
Je teda kúzelník zázrakotvorca? Ale kdeže! Kúzelník je ten, čo vám povie, že vás oklame a potom to aj urobí. Je to čestný človek. Je teda rozumné tieto priam zázračné a nevysvetliteľné udalosti, ktorým ste boli práve svedkami, volať ZÁZRAKMI? Samozrejme že nie - poviete si. Ale presne to katolíci robia. Nevedia to vysvetliť, preto to musí byť zázrak!
Niekedy vám ale nikto nevysvetlí, či bol práve zažitý záhadný úkaz naozaj optickým klamom, fatamorgánou, halucináciou, pareidoliou (rozpoznávanie vzorov v náhodných javoch) či ďalšou z mnohých ilúzií a hier zmyslov a mozgu. Potom môžete podľahnúť klamlivému pocitu, že sa práve stala zázračná vec - inými slovami, pred vami sa údajne práve zmenili fyzikálne zákonitosti vesmíru. A potom to už treba iba niekomu rýchlo vyrozprávať. Vďaka hlbokému emocionálnemu skresleniu sa príbeh ešte trochu prifarbí a doplní (a ani si toho nebudete vedomí) a máme tu dokonalý scenár na niekoľkonásobné sfilmovanie....
Pri kúzelníckom triku čisto naturálne vysvetlenie existuje - aj keby ste odprisahali, že tú ženskú naozaj práve rozrezali na polovice. Verte mi! Nerozrezali. A rovnako je to pri zdanlivo nepochopiteľných prírodných úkazoch či ilúziách považovaných za zázraky. Sú vysvetliteľné prirodzeným spôsobom. Len netreba podľahnúť nutkaniu jednoduchého wau-efektu.
Pri veľkej časti zázračných príbehov je však ďaleko pravdepodobnejšie, že došlo k obyčajnému klamstvu, než k oklamaniu zmyslov. Ľudia klamú až sa práši a stačí jedna nastrčená kamera reportéra televízie a z diabla v rómskej izbe sa ako švihom prútika stane klamstvo herecky nenaplneného občana zo sociálne slabšej vrstvy túžiaceho po sláve.
Či už cielené klamstvo alebo pomýlenie zmyslov spojené s chybným vyvodzovaním záverov, sú tieto vysvetlenia stále racionálnejšie a prijateľnejšie, ako zázračné postrkovanie nebeských objektov po oblohe slúžiace na vystrašenie skupinky poverčivých ľudí.
Ak chcete vedieť, akým podivným veciam ľudia veria a prečo to robia, odporúčam vtipnú TED prednášku Michaela Shermera (riaditeľa Spolku skeptikov v USA) plnú zábavných príhod o zázrakoch a paranormálnych javoch (sk titulky). Ukáže Vám aj to, ako v nezmyselnom zvuku dokážete objaviť skrytý text - ale až potom, ako vám tento text premietne a vy viete, čo mate "počuť". Ak teda očakávate zázrak, tak ho nájdete aj v nezmysloch.
No dobre, pobláznenie jedinca je jednoducho vysvetliteľné a oklamanie zmyslov je pomerne bežná vec. Vy sa však opýtate, ako je možné oklamať zmysly tisícok ľudí naraz??? Jedná vec je zlyhanie súdnosti jednej osoby a niečo iné "hromadná halucinácia". To je pravda. Takéto hromadné potvrdenie je naozaj o niečo ťažšie zdôvodniť.
Vezmime si teda príklad spomínaného cirkvou uznaného zázraku z Portugalskej Fatimy a uveďme si pár skeptickejších pohľadov na udalosť. Nevravím, že zaručene viem, čo sa tam stalo a že niekto dokáže zaručene potvrdiť či vyvrátiť isté výpovede. No skúsme sa na to pozrieť trochu kriticky a zamyslieť sa nad pár bodmi.
Údajne sedemdesiat tisíc ľudí (ani neviem, či sa tomúto dá veriť. Trump tvrdil, že na jeho inaugurácii bolo 1,5 milióna ľudí a zďaleka to nie je pravda. Sto rokov staré fotografie nám vo Fatime až toľko ľudí neukazujú) bolo údajne svedkami zázraku, pri ktorom 13. Októbra 1917 Slnko tancovalo po oblohe. Doslova sa vraj "utrhlo z oblohy a zrútilo sa na Zem do davu ľudí".
O čo teda asi šlo a ako to vysvetliť ináč, než to vysvetľuje katolícka cirkev:
1. Aj keď sa v danej oblasti vraj zhromaždili tisíce ľudí, niektorí z nich (asi tí nesfanatizovaní, neočakávajúci túžobne konečne nejaké potvrdenie ich náboženského presvedčenia) vraj NIČ zvláštne neuvideli. Ako je to možné? Nič si nevšimli alebo proste nepodľahli davovej psychóze? A ako je možné, že vo Fatime stojace davy prehliadli aj Máriu, ktorá sa vtedy opäť zjavila iba malej pastierke Lucii?
2. Aj keď teda niektoré správy udávajú ohromný počet ľudí na tomto zhromaždení, počet ľudí tvrdiacich, že niečo videli je výrazne menší. Ich výpovede sa navyše dosť rôznia. Od Slnka silne žiariaceho a meniaceho auru zo šarlátovej cez žltú na tmavofialovú, cez Slnko do strieborna zafarbeného či šľahajúceho všetky farby dúhy až po výpovede o Slnku v podobe jemne svietiacej akoby snehovej gule. Od Slnka cikcakato padajúceho dolu, cez tancujúce Slnko až po Slnko rútiaceho sa na Zem vo vírivých pohyboch. Ako keby výpovede svedkov úkazu naznačovali skôr subjektívne predstavy, než objektívne pozorovanie. Kevin McClure skúmajúci tieto výpovede vo svojej knihe "The Evidence for Visions of the Virgin Mary" uvádza, že sa ešte nikdy vo svojej desaťročnej praxi nestretol s tak protirečiacimi si výpoveďami ohľadne jednej udalosti. Podľa neho ľudia proste videli to, čo vidieť chceli.
3. Ako sa dá vysvetliť, že pohyb Slnka - ktoré v tej dobe (ako aj vždy) svietilo na polovicu Zemegule - nezaregistrovali všetci ľudia v danej hemisfére? Veď žijeme pod jedným Slnkom. Nikto by si nevšimol rútiace sa nebeské teleso? Také niečo by si predsa všimli aj ľudia mimo vyvolenú dedinu.
4. Ak by sa Slnko naozaj pohybovalo (fyzikálne je takéto zrýchlenie samozrejme úplne nemožné), spôsobilo by to ekologickú katastrofu a dráha Zeme by rapídne zmenila svoje miesto, čím by pravdepodobne rozmetalo celý Zemský plášť a z nás by veľa neostalo. Nič také sa nestalo. Pohybovalo sa teda naozaj Slnko alebo to bola ilúzia?
5. Čo teda ľudia videli? Osoba čumiaca nepretržite do Slnka v očakávaní zázračnej vidiny asi svojim očiam veľmi nepomôže. S veľkou pravdepodobnosťou si títo ľudia privodili dočasnú solárnu retinopatiu, čo je poškodenie sietnice z dôvodu silného ožiarenia Slnkom. Preťaženie fotocitlivých buniek sietnice má práve za následok vytváranie farebných vizuálnych efektov.Ľudia sú hold blbí a v očakávaní zázraku sa dajú aj na samo-poškodzovanie. Čo môže taký dedinčan na počiatku 20. storočia, keď ani už spomínaný Trump si nedal povedať a čumel v 2017 na zatmenie Slnka bez ochranných skiel aj keď ho viackrát varovali aby to nerobil.
6. Isté meteorologické podmienky môžu tento spomínaný efekt ešte podporiť a zvýrazniť. Napríklad aj oblačné podnebie a prach v atmosfére zo Sahary, ktorý bol v tej dobe a oblasti zvýšený podľa hlásení meteorologických staníc. Navyše sú aj ďalšie bežné meteorologické úkazy (ako napr. tzv. sundog alebo vedľajšie slnko), ktoré mohli prispieť k ilúzii pohybu či zmeny farby Slnka. Výskumník, ktorý prišiel na miesto zázraku druhý deň vravel, že zažil podobnú optickú ilúziu. Žeby Mária pre vysoký záujem ponúkala lístky aj na rekapituláciu tejto show?Všetci však dobre vieme, že takéto úkazy na oblohe mimo Fatimu, v ktorej je očakávaná panenka Mária a jej optická show, predsa môžu znamenať iba jediné - UFO
7. Skeptický klinec tomu dodal aj fakt, že existujú stovky fotografií do Slnka zízajúcich ľudí z toho dňa, no ani jedna fotografia zvláštneho úkazu.
8. Kresťania veriaci na tento zázrak vám budú tvrdiť, že také množstvo ľudí sa predsa nedá oklamať. Naozaj nedá? David Copperfield dokázal nechať zmiznúť Sochu slobody pred zrakmi stoviek ľudí stojacich na Ostrove slobody. A videli to aj státisíce ďalších z televíznych obrazoviek. Konal zázrak v mene Boha? Jasné že nie.
Alebo sa opýtajte kresťana, či verí, že guru Sai Baba konal zázraky v mene biblického Boha. Tisíce jeho nasledovníkov Vám pritom dokážu, že ho videli chodiť po vode, uzdravovať ľudí, čítať myšlienky a konať rôzne iné zázraky. Katolíci na svojich stránkach (christianitas.sk) uvádzajú, že "Zázraky podobné tomu fatimskému odkazujú ľudstvu, že pravda existuje len v Katolíckej cirkvi, ktorá hlása, že Boh sa zjavil človeku v podobe Ježiša Krista, ktorý ho spasil svojou smrťou na kríži." A čo potom naznačujú zázraky guruov, ktorí údajne liečia v Indii ako na bežiacom páse? Že pravda existuje len v hinduistických Védach, ktoré hlásajú, že Višnu sa pre nás reinkarnoval do ôsmeho vtelenia v podobe avatára Krišnu?
9. Skvelým vysvetlením hromadného ošiaľu je aj video z dokumentu Hlavolamy (Headgames), ktorý jasne a vtipne popisuje, ako funguje náš mozog (video nižšie). Vybral som v zostrihu dva zaujímavé sociálne experimenty. Prvý experiment práve ukazuje, ako si vedia ľudia ovplyvnení názorom kolektívu vsugerovať určitú nepravdivú predstavu na základe všeobecne prijatého názoru. Navyše v druhom experimente uvidíte aj ukážku správania sa ľudí, ktorá ukážkovo popisuje religiozitu a nasledovanie náboženských rituálov bez jediného dôkazu či dostatočného skúmania dôvodov tohto konania. Je o napodobovaní a prispôsobovaní sa väčšine.
Ešte lepšie video k téme prispôsobovania sa väčšine však urobil youtuber Vsause v jeho extrémne vydarenom dokumentárnom seriáli Mind Field (silne odporúčam pozrieť všetky časti). V tejto druhej časti prvej série vám ukáže tri zaujímavé experimenty, z ktorých prvý je známy ako Aschov experiment. V skupine ľudí naschvál chybne odpovedajúcich na otázku "ktorá čiara je najdlhšia" sa testovaný jedinec časom prispôsobí a namiesto správnej odpovede bude proste odpovedať tak, aby sa zhodoval s odpoveďami ostatných. (dokument iba v angličtine)
Ak teda zopár jedincov skričí, že na oblohe vidia skákať Slnko, lebo mu práve vypálilo zopár fotocitlivých buniek, tak sa k nemu s radosťou pridajú aj ďalší ľudia túžobne čakajúci na zázrak.
Je teda veľa spôsobov, ako rozumne vysvetliť tento príbeh. Všetky sú racionálne a nevyžadujú zapojiť myšlienkovú gymnastiku s vysoko-nepravdepodobnými vysvetleniami, porušovaním fyzikálnych zákonov či dokonca božskými agentami. Katolíci sa však radšej rozhodli v roku 1930 oficiálne vyhlásiť túto udalosť za zázrak a na mieste postavili svätyňu. Také dobré, slušne zarábajúce pútnické miesto, predsa nemôže byť nikdy zlé.
Skolabovanie celej Slnečnej sústavy, ktoré by si všimla len malá skupina ľudí v portugalskej dedine je teda značne nepravdepodobnejšie, ako to, že si niekto príbeh o zjavení vymyslel a nepretržitým čumením do Slnka si pár ľudí privodilo vizuálne problémy a rozširovalo fámu o pobehovaní Slnka po oblohe či páde Slnka na Zem, k čomu sa pod vplyvom davovej psychózy konformne pridala aj ďalšia skupina zázrak-očakávajúcich ľudí. Veľká časť ľudí naozaj ani nemusela klamať. Oni to totiž fakt zažili - avšak iba v ich mysliach. Takéto javy prevládajúcich emócii nad zdravým rozumom sú v oblasti psychlógie a neurovied veľmi dobre známe a experimentálne zdokumentované.
Preto na záver len uvediem, že podobne ako sa vyjadril Hume všeobecne k zázrakom, tak aj tu platí: "Žiadne svedectvo nie je dostatočné na dokázanie zázraku, ak toto svedectvo nie je takej povahy, že jeho nepravosť by bola ešte zázračnejšia ako skutočnosť, ktorú sa snaží dokázať."