Vedecko-populárna literatúra, ktorú odporúčam

27.02.2019

Už je to značná doba, čo som tu naposledy propagoval nejakú knihu. A pritom knihy sú skvelým zdrojom poznania a intelektuálneho rastu. V poslednej dobe sa mi dostalo do rúk viacero odporúčaniaschopných kníh, a tak som si dal za úlohu v pár nasledujúcich príspevkoch niektoré z mojich tipov zverejniť v komunite sekulárneho-neba.

Dnes sa pozrieme v skratke na moju obľúbenú desiatku kníh z oblasti POPULARIZÁCIE VEDY. Mnoho autorov napísalo viacero kvalitných kníh, ktoré by stáli za spomenutie. Len taký Dawkins, Hawking či Sagan napísali množstvo skvelých kníh, ktoré by som tiež rád odporúčal, no vyberal som z ich bibliografie radšej tie menej odborné a skôr zamerané na čo najjednoduchšie podanie vedeckých poznatkov širokej verejnosti. Sú to však napriek tomu výborné knihy preplnené zaujímavými informáciami.

Takže tu je moja TOP TEN:

Richard Dawkins: Mágia reality
Odborný rast po prečítaní tejto knihy asi nie je porovnateľný s tým, čo Vám ponúknu Dawkinsove knihy ako Sebecký gén, Príbeh predka či Slepý hodinár. To nebol ani autorov cieľ. Mágia reality je kniha, ktorá nie je zameraná iba na biológiu, evolučnú teóriu či príbuzné témy. Je to široko-záberová kniha venovaná mladšiemu čitateľovi, ktorá jednoduchým jazykom a bohatými ilustráciami vysvetľuje, ako si kedysi ľudia vysvetľovali najväčšie "zázraky" života. Pýtali sa Čo je život, Z čoho sú veci, Odkiaľ sme, Čo sú hviezdy, Čo je dúha,... Dawkins tu vždy najprv ukáže, k akým záverom dospeli naši predkovia iba s vlastnou predstavivosťou a následne porovná túto (zaujímavú a často až grotesknú) mytológiu so súčasnými vedeckými poznatkami, ktoré nám tieto otázky dokázali naozaj zodpovedať. Perfektná kniha pre každého a obzvlášť povinné čítanie pre mladých čitateľov s nadšením pre vedu a poznanie.

Carl Sagan: Testament. Milióny miliónov
Opäť len jedna z množstva skvelých kníh od Sagana. Túto napísal na sklonku svojho života a ponúka v nej svoje podnetné úvahy o tom, kam spejeme ako ľudstvo. Kniha informuje, provokuje, inšpiruje a aj zabáva. Hlavne posledná kapitola je dojímavá, až depresívna, no tak ako celá kniha, otvára oči a núti zamyslieť sa nad našim správaním a postavením k technológiám, vede, rozumu, náboženstvám a celkovo k životu. Odporúčam však aj ďalšie dve knihy z tejto trilógie, a teda Draky z raja a Tiene zabudnutých predkov.

Stephen Hawking a Leonard Mlodinow: Veľkolepý plán
Aj keď sa Hawking vždy snaží popísať najnovšie poznatky v teoretickej fyzike čo najjednoduchšie a bez rovníc, občas spôsobuje čítanie jeho kníh (ako napr. Stručné dejiny času či Vesmír v orechovej škrupinke) opúchanie mozgu. Avšak v knihe Veľkolepý plán (podobne ako v knihe Stručnejšie dejiny času) sa spolu s Mlodinowom pokúšajú zamerať len na podstatné časti záhad fyziky (hlavne kvantovej) a ukázať na príkladoch a podarených ilustráciách, že to dôležité sa predsa len pochopiť dá.

Stephen Weinberg: Ako vysvetliť svet
Tučnučká kniha od tohto nositeľa Nobelovej ceny za fyziku je zameraná na postupný historický vývoj vedy ako ju dnes poznáme od prvých antických filozofov a mysliteľov až po výskumy v CERN-e. Je to vskutku napínavý príbeh o tom, ako sa rodila veda a ako musela bojovať proti dogmatickým predstavám o svete. V bohatej časti príloh je pre fajnšmekrov vždy pripravený aj podrobnejší matematický popis - nič závratne zložité samozrejme.

Yuval Noah Harari: Sapiens - Stručná história ľudstva
Ak by som mal vypichnúť iba jedinú knihu zo zoznamu, ktorú však určite a jednoznačne odporúčam k dôkladnému prečítaniu každému pozemskému i mimozemskému tvorovi, tak by to bola skvelá kniha Sapiens. Úžasne napísaný príbeh celej histórie ľudstva. Od čias, kedy po pláňach pobehoval Homo Sapiens súčasne z ďalšími (už neexistujúcimi) bratrancami rodu Homo, cez kognitívnu revolúciu, poľnohospodársku revolúciu, vedeckú revolúciu až po súčasnosť a dokonca i budúcnosť. Ak chcete vedieť, ako sme sa stali dominantnými na našej planéte, čo sme zač, či ako sme dospeli k viere v Boha, určite si čo najskôr prečítajte tento náš úchvatný príbeh.

Francisco Ayala: Evolúcia - Veľké otázky
V rámci kníh o evolúcii je množstvo dobrých publikácií. Či už si vezmete niektorú z Dawkinsoviek alebo dokonca aj Darwinovu "bibliu" O pôvode druhu, určite neurobíte zle. Avšak mne osobne sa formou i obsahom najviac páči práve kniha zo série Veľké otázky, v ktorej sa dozviete práve ten najdôležitejší základ o teórii evolučného procesu bez zbytočného balastu. Takto by mala byť na škole učená evolučná teória. Autor je skvelý odborník, čo vidieť na ľahkosti, s akou podal odpovede a na dokonale vyselektovaných príkladoch, faktoch a úvahách.

Isaac Asimov: Atom
Jediný nevedec v tejto skupine, avšak autor s neskutočným darom na pútavé písanie. Najproduktívnejší autor akého poznám dokázal rozpitvať nie len Bibliu, fantastické svety Nadácie či robotov, no dokázal aj asi ako nikto iný napísať výborný chronologický príbeh objavovania chemických prvkov. Nemyslím si, že dokážete nájsť ešte zrozumiteľnejšiu knihu na tému ATOM, než je táto.

Neil deGrasse Tyson: Astrofyzika pre zaneprázdnených
Pomerne nová kniha od môjho obľúbeného popularizátora vedy. Dokáže nie len veľmi pútavo a vtipne rozprávať a diskutovať, dokáže aj veľmi dobre písať. Táto útla kniha je rýchlym preletom svetom toho, čo by mal dnešný človek o astrofyzike vedieť, písaná formou typickou pre Neila.

Lawrence Krauss: Vesmír z ničoho
Začiatok knihy je naozaj skvelý. Niekde pri konci som sa však v pár témach začal strácať. No aj tak je to kniha, ktorá si zaslúži prečítanie. Dozviete sa, čo pre fyzikov znamená NIČ a ako z toho nič dokáže vzniknúť celý vesmír. Možno sa rovnako ako ja dostanete o krôčik ďalej v pochopení kvantových fluktuácií či inflačnej teórie. Kniha je však vo valnej väčšine dobre čitateľná a pútavá.

Sam Harris: Slobodná vôľa
A na koniec kniha, ktorej som na začiatku nedával veľkú šancu na dočítanie. Avšak postupne som jej prichádzal na chuť a keď sa mi začali prepájať jednotlivé súvislosti, pochopil som, že táto kniha je jednou z najdôležitejších, ktoré som v živote čítal. A prečítal som si ju následne ešte raz. Je to významný medzník v mojom chápaní sveta. Môj život sa teraz delí na dve zásadné etapy: pred prečítaním tejto knihy a po nej. Možno pochopenie, že slobodná vôľa je len ilúziou nezmení Váš život v každodennej praxi, no zmení určite chápanie jeho podstaty.