Veda vie, že nevie všetko. A to nás ženie vpred.
Takto brali katolíci poznanie dlhé storočia. Ak niečo chýbalo v dokonalom božom diele, nepripúšťali, že to tam nie je. Proste sa snažili to nájsť medzi riadkami, reinterpretovali verše a prekrúcali všetko tak, aby z písma vyžmýkali pravdu, ktorá sa im hodí do svojej vízie cirkvou ovládaného poslušného sveta. Opozícia bola takmer vylúčená a často potlačená.
Na rozdiel od toho si veda priznala dve dôležité zásady:
Vedecká revolúcia, ktorá posunula ľudstvo - vlastne odstrelila ľudstvo obrovskou rýchlosťou - vpred, nie je ani tak revolúciou poznatkov, ale revolúciou NEVEDOMOSTI. Ako uviedol Harari v knihe Homo Sapiens "Základný objav, ktorý vedeckú revolúciu spustil, bol objav, že ľudia nepoznajú odpovede na svoje najdôležitejšie otázky."
Musíme si počkať na ďalšieho Newsteina. Ale dovtedy by sme mali tvrdiť prostú a základnú pravdu - EŠTE NEVIEME všetky odpovede. Tak ako je to vo vedeckej komunite bežné. Poznanie nepoznania nás posúva vpred. Po stáročiach rozsiahleho vedeckého výskumu fyzici priznávajú, že nevedia, čo spôsobilo Veľký trest. Biológovia netušia, ako vzniká vedomie či ako vznikol prvý najjednoduchší život. Ekonómovia nevedia, ktorý hospodársky model je optimálny. Ale pracujú na tom.
Za pár storočí sme z predstavy sveta, ktorý tvoria štyri elementy dokázali rozbiť nie len atóm ale popísať aj subatomárne častice. Namiesto posielania poslíčkov na koni sme začali komunikovať s výskumnými autonómnymi robotmi na vzdialených planétach. Namiesto chodenia k šamanovi podstupujeme transplantácie orgánov a predĺžili sme si priemernú dĺžku života aspoň trojnásobne. Namiesto rozprávania mytologických príbehov a povestí v kruhu malej spoločnosti máme prístup k miliónom exabytov informácii na internete a ľuďom po celom svete pomocou prístroja, ktorý sa zmestí do nášho vrecka.