Kresťanské krajiny vzorom prosperity? Ani náhodou.
Celková korelácia medzi religiozitou a životnou úrovňou hovorí výrazne v prospech sekularizovaných štátov s vysokým počtom neveriacich.
Nigéria ma obrovské zásoby ropy. Patrí k najväčším ťažobným veľmociam a bežní ľudia tam pritom žijú v extrémnej chudobe. Vzdelávací systém je úbohý a korupcia prekvitá. Politici, magnáti a militantné jednotky riadia spoločnosť a žijú v extrémnom prepychu. Politici vo vláde zarábajú 160 násobok priemernej mzdy v krajine. Severná časť Nigérie je prevažne moslimská a južná časť kresťanská. Ani Hospodin a ani Alláh však nemajú záujem im pomôcť. Načo je vlastne veriacim v Nigérii dobré to každodenné modlenie a prosenie o pomoc?
Samozrejme sú krajiny, ktoré viac či menej vybočujú zo všeobecne jednoznačnej korelácie. Napríklad Saudská Arábia, ktorá je síce bohatá a zároveň extrémne religiózna (a hlavne nesekulárna), no k bohatstvu prišla ako slepá kura k zrnu - vďaka rope. O blahu obyvateľstva by sa dalo dlho diskutovať - hlavne ak sa opýtate saudskoarabských žien.
Alebo USA, ktoré však v posledných rokoch naberajú výrazný klesajúci trend v religiozite (a to hlavne u mladých ľudí). Navyše ako Steven Pinker uvádza vo svojej knihe "Buď svetlo", USA síce patria k najreligióznejším krajinám "západného" sveta, no blaho a šťastie ich obyvateľov patrí k najslabším.
A ešte jeden citát na záver z Pinkerovej knihy k negatívnej korelácii medzi religiozitou a blahom:
"Podobné trendy ukazuje
ďalších päťdesiat štátov, čiže sa zdá, že čím nábožnejšia krajina, tým horšie
sa majú jej obyvatelia.
Samozrejme, kauzálne súvislosti tu
zrejme nikdy nedokážeme, ale je logické, že v demokratických krajinách vedie
sekularizmus k humanizmu, ľudia sa prestávajú spoliehať na modlitby, doktríny a
cirkevné autority a dôveru vkladajú do praktických návrhov na zlepšenie
spoločnosti."