Konfirmačné skreslenie.
Táto scéna z filmu Johanka z Arku (z roku 1999 od Luca Bessona) je prekrásnou ukážkou konfirmačného skreslenia tak typického (aj) pre teistickú myseľ. Pri konfirmačnom skreslení ide o tendenciu interpretovať určité situácie takým spôsobom, ktorý potvrdí vopred vytvorené presvedčenie. Ďalšie alternatívy k vysvetleniu situácie sú totiž v mozgu potláčané a ignorované.
Takým prípadom bola pravdepodobne aj Johanka z Arku - aspoň tak ju vykreslil Luc Besson v jeho verzii (nie až tak podarenej) príbehu o tínedžerke, ktorá sa stala francúzskou národnou hrdinkou.
Johanka ako šesnásťročné nevzdelané dievča prežívalo okupovanie svojej krajiny tak ťažko, že začala vnímať znamenia či hlasy, ktoré ju údajne nabádali do boja proti anglickým nepriateľom. Vnútorne bola presvedčená, že sa to k nej prihovára Boh. Začala tak oduševnene presviedčaj vojakov s ktorými osobne tiahla do bojov, že ich ako ich vodca vyburcovala do skvelých výkonov a niekoľko bitiev v storočnej vojne medzi Anglickom a Francúzskom naozaj vyhrali. To pomohlo aj korunovácii kráľa. V jednej bitke bola však zranená a začalo sa pochybovať o jej božskom poslaní. Bola väznená v okovách a cirkov obviňovaná z toho, že hlasy čo počula neboli Božie, ale Diablove a z toho, že sa povyšovala a nosila mužský odev. Následne ju odsúdila veľká časť cirkevnej elity a verejne ju upálili ako kacírku v máji 1431, kedy mala len 19 rokov.
Určite má Johanka z tohto ocenenia teraz veľkú radosť.