John Lennon

08.12.2020

IMAGINE, že je tu ešte stále JOHN LENNON 🖤

Vo veku štyridsať rokov bol v tento deň pred štyridsiatimi rokmi (8.12.1980) zabitý anglický hudobník, skladateľ a spevák írskeho pôvodu, člen najpopulárnejšej hudobnej skupiny 20. storočia The Beatles - John Lennon.

Pred budovou Dakoty v New Yorku ho cestou z nahrávania albumu zastrelil Mark David Chapman čakajúci v dave fanúšikov hneď po tom, čo mu Lennon dal autogram. ✍️

John Lennon, zakladajúci člen najznámejšej Britskej rokenrolovej skupiny, prechádzal počas svojho života rôznymi etapami náboženského vývoja. Svoju životnú púť začal ako anglikán, ktorý príležitostne spievaval v kresťanskom zbore v kostole Sv. Petra v Južnom Liverpoole. ⛪

V období veľkého boomu New-Age hnutí v šesťdesiatych rokoch minulého storočia 🌼 podľahli tomuto trendu aj Beatlesáci a v roku 1968 strávili niekoľko týždňov v rezidencii jedného z najznámejších guruov tej doby. Ich duchovným otcom bol Mahariši Mahéš Jogi. 🙏🏻 Po pár týždňoch však spoznali pravú tvár tohto gurua, jeho pôžitkárstvo, záľubu v mladých dievčatách a prepychu, ktorý vlastnil množstvo hotelov a univerzít a žil v honosnom dome (skôr paláci). Rozčarovaní Beatlesáci postupne zdupkali.

Aj keď sa Lennon väčšinu života nepokladal za religiózneho (ako v podstate žiaden člen Beatles), vravel o sebe, že predsa len považuje svoj život v istom smere za spirituálny.

V roku 1965 sa v rozhovore pre Playboy vyjadril, že nevie presne zadefinovať vieru skupiny Beatles. Členovia skupiny určite neveria v Boha, no pojem ateizmus evokuje u ľudí automaticky anti-religióznu či anti-teistickú predstavu. Definovali sa preto radšej ako agnostici než ako ateisti. 🤷‍♂️

V 1966 sa pre istý časopis vyjadril, že Beatles sú teraz populárnejší, než Ježiš. 💣 K tomu ešte dodal: "Kresťanstvo sa pominie. Scvrkne sa a zmizne."

Samozrejme to hlavne v USA (v oblasti Biblického pásu) zdvihlo vlnu nevôle a začali verejne páliť platne skupiny Beatles. Protesty prebiehali aj v ďalších krajinách a Svätá stolica vydala oficiálny protest. To je tak, keď sa "hlboko urážlivo" vyjadrujete k superhrdinovi. 🦸‍♂️

Tento výrok pobúril aj fanúšika skupiny The Beatles, spomínaného Marka Chapmana, ktorý nazval tento výrok bohorúhačstvom. Naozaj vytočený sa údajne cítil po tom, ako John v pesničke "God" vraví, že neverí v Boha, iba v seba a manželku Yoko Ono alebo ako v pesničke "Imagine" vraví, že svet by bol lepší bez náboženstiev.

A tak si tento pomätenec 8.12.1980 o 22:50 počkal na Johna a strelil 🔫 na ulici po tom, čo mu John podpísal platňu, ktorú si pár hodín predtým kúpil. Jeho ďalším prehreškom vraj bolo aj opustenie skupiny The Beatles.

John bol veľkým mierovým aktivistom a vystupoval aktívne aj proti vojne vo Vietname. Svoje myšlienky ozvučil aj napríklad v piesňach "Give Peace a Chance" či "Revolution".

Bol i silným sociálnym aktivistom a humanistom. Bojoval proti sociálnej nerovnosti, ale aj za rodovú a rasovú rovnosť. Páči sa mi jeho výrok:

👉 "Nevieme pomôcť všetkým, no všetci môžu pomôcť niekomu."

A pristupoval k tomu optimisticky. Vravel aj:

👉 "Nakoniec bude všetko dobre. Ak to nie je dobre, tak to ešte nie je koniec."

Ako nástroj protestu proti sociálnemu utlačovaniu a ľudskému utrpeniu spôsobenému globálnymi konfliktami si volil buď cestu umením alebo nenásilným protestom (podobne ako Gandhi či M .L. King Jr.) a v roku 1969 napríklad protestoval spolu s Yoko Ono formov "bed-in" protestu, kedy zotrvali celý týždeň v posteli 🛏️

Chcel zmeniť svet na tolerantný, plný lásky a oprostený od vojen a násilia. Vravel:

👉 "Žijeme vo svete, kde sa musíme skrývať, keď sa milujeme, zatiaľ čo násilie je praktizované za jasného denného svetla."

Kým John pôsobil v Beatles, medzi najväčšie hity z jeho pera patril bez pochyby song Help. 🎵

Po rozpade Beatles napísal Lennon v roku 1970 pieseň "God", v ktorej vyjadril svoj protináboženský postoj a v roku 1971 vydal singel IMAGINE, ktorý bol všeobecne považovaný za ateistickú hymnu.

Osobne si myslím, že je to naozaj skvelá humanistická pesnička s nadčasovým textom, ktorá vyjadruje moje zmýšľanie a pocity asi najlepšie. Uznávam, že ak ju beriete príliš doslovne, môže niekomu vyznieť trochu socialisticky (skoro ako komunistický manifest), no jednota ľudstva, rovnosť a vzájomná tolerancia, či spoliehanie sa na samých seba bez očakávanie pomoci z hora, sú hlavne heslá sekulárneho humanizmu. 🧑‍🤝‍🧑

Úplne ikonická sa stala fotografia ešte stojacích New Yorkských dvojičiek s heslom "Imagine no religion". Pripúšťam, že takéto generalizovanie môže pôsobiť provokačne či dokonca až hyperbolicky, keďže nie všetko čo náboženstvo spôsobilo vo svete je len zlé. A ja ako humanista som to nikdy netvrdil. Avšak kvôli niečomu dobrému, nesmieme opomínať to zlé ‼️

Skúste sa na to pozrieť trochu aj ako Richard Dawkins, ktorý v knihe Boží blud ako odvolanie sa na Lennonov text piesne píše:

👉 "Predstavte si svet bez samovražedných atentátnikov, bez 11. Septembra, bez teroristických útokov v Londýne, bez krížových výprav, bez honu na čarodejnice, bez rozdelenia Indie, bez židovsko-palestínskych vojen, bez masakrov medzi Srbmi, Chorvátmi a moslimami, bez prenasledovania židov ako 'vrahov kresťanov', bez nepokojov v Severnom Írsku, bez zabíjania v mene cti, bez vyfintených natupírovaných televangelistov, ktorí z naivných ľudí ťahajú peniaze. Predstavte si svet bez Talibánu, ktorý odstreľuje staroveké sochy, bez verejného stínania hláv rúhačom, bez bičovania žien za to, že odhalili štvorcový centimeter kože." 👍

Keďže všetci určite poznáte originálnu verziu piesne Imagine, nebudem ju tu linkovať. Existuje veľa dobrých cover verzií. Bola spievaná mnohými významnými spevákmi (Shakira, Stevie Wonder, Madona, Elton John, Peter Gabriel, Lady Gaga a stovkami ďalších) na mnohých veľkých akciách (minimálne trikrát na Olympijských hrách). No zďaleka ich nie je toľko, ako má napríklad pieseň Hallelujah. 🙌

Osobne odporúčam moje TOP cover verzie od Emeli Sandé a od Chrisa Kläfforda:

https://youtu.be/lTjqxQVkz8c

https://youtu.be/SAp3HrQG3PQ

Existujú aj nevydarené cover verzie, pri popise ktorých mi dochádza zásoba publikovateľných slov. Na nový rok 2012 zohyzdil americký "spevák" a raper CeeLo Green túto pesničku tým, že pozmenil text z "nothing to kill or die for / and no religion too" na "nothing to kill or die for / and ALL RELIGION'S TRUE."

Tým zmenil kompletný význam a posolstvo songu. Rovnako ako keď sa "The World Church" pýtali ešte Lennona, či by mohli použiť pesničku s malou úpravou, a to: "Imagine no religion" zemniť na "Imagine ONE religion", čo John razantne odmietol a vyjadril sa, že zjavne nepochopili posolstvo piesne. 🤦‍♂️

Čo si o tejto piesni myslíte vy? Poznáte nejakú inú humanistickú či atheist-friendly hudbu, ktorú by ste odporúčali ostatným?

🎸 Existuje pár rýdzo humanistických skupín o ktorých viem, no kvalita výstupu je dosť mizerná a nemajú veľmi šancu osloviť svet. Jediné čo sa dá celkom odporúčať sú pesničky od fínskej skupiny Nightwish hrajúcej symfonický metal, ktorá okrem iného vytvorila aj songy na počesť Carla Sagana či s citátmi z Dawkinsovej knihy "Rozplietanie dúhy".

Na záver ešte jeden úryvok pesničky Imagine, ktorý skvelo podčiarkuje jej humanistiký podtón a hodí sa k posolstvu projektu sekularne-nebo.sk:

"Možno si myslíš, že som idealista, no nie som jediný. Dúfam, že raz sa k nám pripojíš a svet bude jednotný." 🤍