I, Pastafari

29.05.2020

Tak čo. Nájde sa tu nejaký fanúšik Lietajúceho Špagetového Monštra? Alebo snáď dokonca aj nejaký pravoverný veriaci?

Ak áno, mám pre vás dobrú správu. Od včera - 26.5.2020 - je konečne uvoľnený nový (dlho-očakávaný) dokumentárny film "I, pastafari" (Ja, pastafarián). A myslím, že sa oplatí pozrieť. Vyrozpráva vám v 56 minútach príbeh troch odvážnych pastafariánov z Rakúska, Holandska a Nemecka o ich boji za náboženskú rovnosť a voľnosť vyjadrovať svoj svetonázor rovnako ako ich majú veriaci iných náboženstiev. Tí majú určité spoločenské privilégiá, ktoré sú akceptované iba z dôvodu, že to vyžadujú ich náboženské doktríny.

Užite si nezabudnuteľný zážitok plný humorných scén. Je to naozaj skvelo natočený snímok. Najzábavnejšie sú tie zmäteno-pobavené tváre sudcov a právnikov, ktorí nevedia, ako z tejto podivnej situácie vykľučkovať.

Pastafariánstvo je totiž rovnako "racionálnym" náboženstvom, ako každé iné. Má úplne všetky náležitosti a tiež argumenty, ktoré používajú ostatné vierouky. A keďže sudcovia nie sú teológovia, musia prísť s metódou, ako stanoviť čo je "pravé" náboženstvo a čo len kopa nezmyslov (čiže de facto opäť len náboženstvo).

Jediné, čo je pastafariánstvu z ich strany vyčítané je, že používa humor a satiru na šírenie vlastného svetonázoru. Ale prečo by mal byť humor tou nesprávnou metódou šírenia istého vierovyznania a napríklad zastrašovanie peklom, netolerancia voči inakosti a zastaralé božie prikázania iných náboženstiev tou správnou?

Prečo nemôžu mať pastafariáni v Nemecku reklamné tabule pri cestách o konajúcej sa omši (Nudelmesse), ak kresťania môžu bez problémov vyzváňať po celých mestách zvonmi a zvolávať svoje ovečky či moslimovia hulákať modlitby z vežičiek o piatej ráno po celom okolí? Prečo sa nemôžu pastafariáni v Holandsku fotiť na vodičské preukazy a pasy s cedníkmi na hlave, ak môže moslimská žena zahaľovať vlasy a krk hidžábom?

V Rakúsku sa poslancovi Nikovi Almovi podarilo ako prvému vyhrať súd a odfotiť sa na vodičský preukaz s náboženskou pokrývkou hlavy. Nasledovali ďalšie krajiny. Holandské súdy to však Mienke nepovolili, aj keď je pastafariánstvo v tejto krajine uznané za oficiálne náboženstvo. Prečo neplatia rovnaké práva pre všetky náboženstvá?

Ak sa robia výnimky, tak sa majú robiť pre každého. Alebo ak sa to niekomu nepáči, tak treba začať uvažovať nad tým, ktoré obmedzenia sú rozumné a ktoré nie a prečo sme ich iným povolili. Požiadavky založené na viere sú totiž všetky rovnaké. Ak niekto verí v chlapíka chodiaceho po vode, tak iný má právo veriť v globálne otepľovanie spôsobované úbytkom pirátov.

Tvrdiť, že pastafariánstvo nie je náboženstvom, lebo je nové a nasleduje ho len malá skupinka ľudí je smiešne. Kresťanstvo bolo kedysi rovnako len podivnou židovskou sektou, ktorú prenasledovali a chceli utlačiť. Pastafariánstvo je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim náboženstvom na svete. Na rozdiel od náboženstiev pretláčajúcich staroveké morálne pravidlá, je pastafariánstvo moderné náboženstvo založené na súčasnom etickom učení, ktoré prešlo značným vývojom a dozrelo. Pastafariánstvo má jedinú dogmu: Neexistuje žiadna dogma!

Dvojaký meter je teda neprijateľný. A to je podstatou celého príbehu. Ak nedostane pastafariánstvo rovnaké podmienky ako ostatné náboženstvá, porušujú sa tým princípy rovnocenného zaobchádzania.

Ide tu o princíp a reflektívny pohľad na to, čo dovoľujeme náboženstvám a z akých dôvodov. Pastafariánstvo dáva možnosť pozrieť sa na náboženstvá a sekularizáciu aj z iného uhla pohľadu a núti uvažovať nad týmito okolnosťami. Preto mu veľmi fandím.

Film "I, pastafari" nájdete na iTunes, Amazone, Vimeu či GooglePlay. Požičanie stojí circa 4-5€ a kúpa okolo 7-10€. Kto si potrebuje ešte pred rozhodnutím pozrieť trailer (to fakt???), tak nech sa páči
https://www.youtube.com/watch?v=lrctO2NLWCo

Tiež by ma zaujímalo, či je tu niekto podobne švihnutý ako ja. Tak sa ukážte, kto je aký fanúšik a má doma nejaké tie talizmany a suveníry. Ja okrem dvoch evanjelií (v angličtine a nemčine) už roky vlastním pastafariánsky prívesok, nálepku na auto a jednoznačne mojím najobľúbenejším tričkom je to s FSM. Tiež som neodolal PopSocketu na mobil a aj plyšovému stvárneniu skutočného stvoriteľa.

Tieto vecičky mi stále pripomínajú, aká dôležitá je sekularizácia, teda oddeľovanie náboženstiev od riadenia štátu. Parodické "náboženstvo" je vytvorené za účelom názorného ukázania, ako sa dokáže akákoľvek náboženská sekta s podivnými názormi dostať do povedomia a záleží už len na jej popularite a agresivite, kam to dotiahne.

Ak však hovoríme o privilégiách, tak musíme hovoriť aj o rovnosti!!! A tie sú často dávané tým náboženstvám, ktoré sú populárnejšie a nie tým, ktoré majú lepšie argumenty.

NEEXISTUJE TOTIŽ MOŽNOSŤ ROZLÍŠIŤ "REÁLNE NÁBOŽENSTVA" OD FAKE NÁBOŽENSTIEV.

R'Amen