Douglas Adams

07.05.2020

Fakt by nestačilo skonštatovať, že svet naokolo je prekrásny aj bez toho, aby sme museli zároveň veriť, že sa za ním skrýva božstvo?

Autor kultového "Stopárovho sprievodcu po galaxii" je preslávený skvelým britským humorom a bezhraničnou fantáziou. Osobne sa mi páčia aj tieto jeho humorné hlášky:

"Vesmír je veľký. Jeho ohromnú, kolosálnu, až deprimujúcu veľkosť si neviete ani predstaviť. Určite si myslíte, že lekáreň dole na ulici je strašné ďaleko, no to je nič v porovnaní s vesmírom."

"Na počiatku vznikol vesmír. To vážne naštvalo veľa ľudí a všeobecne sa to považuje za krok nesprávnym smerom."

"Nič sa nepohybuje rýchlejšie ako svetlo. Iba ak zlé správy. Tie sú podriadené vlastným zákonom."

Douglas sám seba ohlasoval za "radikálneho ateistu", aby bolo jasné, že jeho názor je premyslený, uvážený a že si za nim stojí. Nechcel, aby si ľudia mysleli, že je obyčajným agnostikom.

O náboženstve sa vyjadril, že ho fascinuje "Rád sa v ňom vŕtam a rýpem" povedal. Fascinovalo ho hlavne to, ako dokáže náboženstvo pôsobiť na ľudské konanie a čudoval sa "ako dokážu ináč rozumní a inteligentní ľudia brať existenciu Boha smrteľne vážne."

V knihe "Holistická detektívna agentúra Dirka Gentlyho" si robil srandu z viery tým, že v nej vystupovala postava elektrického mnícha, ktorého si môžete kúpiť a ten vám ušetrí čas a bude veriť za vás. Verzia de-luxe dokonca podľa reklamy uverí aj tomu, čomu by neverili ani v Salt Lake City (meste mormonov).

Namiesto starania sa o posmrtný život a modlenia sa k nejakému imaginárnemu stvoriteľovi, venoval svoj čas radšej tomuto svetu a angažovanosti v otázkach životného prostredia. Bol nadšený environmentálny aktivista a venoval sa hlavne ochrane ohrozených druhov.

Douglas Adams bol priateľom Richarda Dawkinsa, ktorý dokonca jeho najznámejšiu knihu "Boží blud" Douglasovi venoval. K venovaniu v úvode knihy pridal aj citát z dnešného meme obrázka. Douglas sa vyjadril, že ateistom sa stal po prečítaní Dawkinsových kníh Sebecký gén a Slepý hodinár.

A na záver si nemôžem odpustiť skvelú myšlienkovú hru o vnímajúcej mláčke od Douglasa, ktorá veľmi trefne prezentuje elegantnú analógiu k častému teistickému argumentu, a to "dokonale vyladenému vesmíru". Podstatou je, že nie svet je vyladený pre nás, ale my sme sa evolučne vyvinuli tak, ako nám príroda a svet okolo dovoľujú:

"Predstavte si mláku, ktorá sa ráno zobudí - viem, že to normálne nerobia, no dovoľte mi to takto uviesť ako spisovateľovi science fiction - a táto mláka si pomyslí: Veľmi zaujímavý svet, v ktorom sa nachádzam. Táto diera v ktorej som mi tak skvelo padne. Dokonca padne mi tak elegantne a precízne, že určite musel byť tento svet navrhnutý presne pre mňa."

A ak Vás zaujíma, aká je odpoveď na ultimátnu otázku - tú najpodstatnejšiu otázku existencie celého vesmíru a všetkého čo existuje - tak tou je: "42" Tak a už viete to najpodstatnejšie a môžete isť spokojne spať. 

And don't panic!