Dôkaz (nie len vedecký) je nevyhnutný k určeniu pravdivosti tvrdenia.
Sú veriaci, ktorým nijako zvlášť nezáleží na tom, čo je pravda a za pravdu o realite pokladajú to, čo im predloží ich náboženstvo. Intelektuálna lenivosť je síce v istej miere prijateľná (hlavne pri zložitých filozofických otázkach) avšak pri náboženských tvrdeniach je tak očividne jasné, že VIERA nedokáže byť vhodnou metódou určovania pravdivosti. Stačí sa pozrieť na protichodné "pravdivé" tvrdenia stoviek náboženstiev, ktoré súčasne pravdivé byť nemôžu. A na čo sa odvolávajú? Na vieru.
Takto argumentujúci veriaci nechápe dve skutočnosti:
Pozrime sa na definície základných termínov:
REALITA je to, čo je, čo existuje. Opakom môže byť zdanie, ilúzia či možnosť.
Dôkazy sa neobmedzujú len na vedecké metódy dokazovania. Dôkazy môžu byť logické, matematické, priame, demonštračné, akékoľvek.
Pri dokazovaní historických udalostí nie je možné vo väčšine prípadov využiť testovanie a overovanie hypotéz, ako sa to robí vo vede. Dôkaz o prvej svetovej vojne pochádza zo zachovaných dokumentov, výpovedí či pozostatkov.
Nejaký výrok môže byť zhodnotený ako pravdivý na základe logiky. Príkladom dedukčnej logiky je známy výrok v sylogistickej forme:
V logike existujú popri deduktívnych aj induktívne a abduktívne metódy. Pravdivosť záveru je závislý od "kvality" premís či axióm.
Dôkaz môže byť silný alebo slabý. Medzi najslabšie sa pokladá osobná skúsenosť, ktorú kresťania tak radi používajú. Nedá sa overiť a ako poznáme ľudské zmysly a mozog, dajú sa jednoducho oklamať.
Je samozrejmé, že supernaturálne javy vo všeobecnosti sa nebudú vedieť dokazovať vedeckým prístupom. Bola by to chybná kategorizácia dokazovania. Preto sa aj tieto javy volajú nadprirodzené a nie prirodzené. Ak však niekto tvrdí, že vie, čo ten konkrétny nadprirodzený jav obnáša a dokáže to určiť bez interakcie so svojou naturálnou podstatou, musí preukázať, že je toho schopný a ukázať, akým spôsobom sa to prejavuje. Na toho, kto to dokáže, čaká u Randiho odmena jeden milión dolárov.
Tento Boh podľa učenia týchto náboženstiev koná zázraky, odpovedá na modlitby, ovplyvňuje naše životy. S niektorými dokonca komunikuje. A keďže interaguje s naturálnym svetom, musí byť vedecky dokázateľný!!!
Môžete argumentovať aj tým, že my možno nevieme, čo je naozaj skutočné. Je to, čo si myslíme naozaj skutočnosť alebo len náš skreslený pohľad na skutočnosť? Môžeme napríklad žiť v simulácii, ako to prezentoval film Matrix. Ťažko vyvrátime názor, že nie sme len programy či hologramy s programe mimozemšťanov fungujúcom podobne ako holopaluby na hviezdnej lodi Enterprise. Výborne vykreslil viacstupňovú ilúziu reality aj film Počiatok (Inception) s Di Capriom.
Tieto tvrdenia však nevychádzali z dôkazov. Vedecké poznávanie sveta neexistovalo a práve to bol problém zlého hodnotenia záverov. Metafyzika, tradície a mýty boli považované za rovnako vhodný popis reality, ako veda.