Carl Sagan

09.11.2020

Dnes by oslavoval Carl Sagan svoje 86. narodeniny. 🎂 Opustil nás však už vo veku 62 rokov na konci minulého storočia, kedy po dlhom boji s MDS (kroré postihuje kmeňové bunky kostnej drene) nakoniec podľahol zápalu pľúc.

🖤 Bol to nezabudnuteľný človek, ktorý hlboko obohatil moje poznanie sveta a záujem o vedu, kritické myslenie a astrofyziku. Carl bol svetoznámym astronómom, astrofyzikom, exobiológom (astrobiológom) a veľmi úspešným popularizátorom vedy a kritického myslenia.

Isaac Asimov "skromne" popísal Sagana ako jedného z dvoch ľudí (zo všetkých ktorých kedy stretol), ktorých intelekt prevýšil ten jeho. 🧠

Bol riaditeľom Laboratória planetárneho výskumu 🪐 a profesorom astronómie a kozmických vied na Cornelovej univerzite. Pracoval aj na projekte SETI 👽 (hľadanie mimozemskej inteligencie). Hral vedúcu úlohu pri výpravách vesmírnych sond Mariner, Viking a Voyager, podieľal sa aj na programe pilotovaných kozmických letov Apollo 🚀 a patril medzi najvýznamnejších vedcov NASA. Z pocty bola po ňom pomenovaná (v roku 1982 objavená) dvadsaťkilometrová planétka ☄️ "2709 Sagan", ktorá obieha Slnko vo vzdialenosti 2 AU. Sú po ňom nazvané aj tri ocenenia udávané za rôzne vedecké prínosy. 🏆 Fínska symfonická metalová skupina Nightwish dokonca zložila na jeho počesť pesničku nazvanú Sagan. 🎵

Ako vedec experimenálne demonštroval produkciu aminokyselín zo základných chemických prvkov za pomoci radiácie. 🧬 Priniesol mnoho úplne inovatívnych myšlienok a poznatkov v oblasti výskumu skleníkového efektu na Venuši, prachu na Marse, oceánov na mesiaci Európa či atmosfére a povrchu na mesiaci Titán. Postuloval nové myšlienky, ktoré sa časom priamym skúmaním presne potvrdili.

Začiatkom 70-tych rokov zhotovil pozlátenú plaketu s vyobrazením solárneho systému, ale aj figúr muža a ženy, ktoré ako správa pre mimozemšťanov putujú od roku 1972 a 1973 pripevnené na sondách Pioneer 10 a Pioneer 11 vesmírom. Spolu so svojou ženou Ann Druyan zhotovil neskôr aj zlatú platňu, ktorá ako audiovizuálny odkaz mimozemským civilizáciám putuje vesmírom na medzihviezdnych sondách Voyager 1 a Voyager 2 vypustených v roku 1977. V dnešných dňoch sa nachádzajú sondy už za hranicami našej Slnečnej sústavy. ☀️

Možno raz v ďalekej budúcnosti nejaká mimozemská civilizácia 🛸 tento odkaz nájde a pozrie si 115 obrázkov i vypočuje zvukovú nahrávku pozdravov v 55 jazykoch i 90 minút hudby rôznych kultúr istej zabudnutej civilizácie pochádzajúcej z maličkej planéty niekde na okraji Mliečnej dráhy - ak na to budú mať samozrejme určené zmyslové orgány a budú vedieť tento analógový signál z LP-čka rozlúštiť.

Spoiler Alert: Kto videl film Starman (z 1984 so skvelým Jeffom Bridgesom) vie, že už tento odkaz istá inteligentná mimozemská civilizácia 👽 objavila a navštívila nás. 😊

Carl sa zaradil medzi hlavné postavy svetového astronomického a astronautického výskumu a stal sa najúspešnejším vedeckým autorom v histórii Spojených Štátov. 📚 Publikoval takmer šesťsto vedeckých či vedecko-populárnych publikácií a vydal alebo sa spolupodielal pri vydaní vyše 20 knih, z ktorých niektoré napísal spolu so svojou ženou Ann.

Veľmi úspešnou bola voľná knižná trilógia, ktorá začala knihou 📘 "Stíny zapomenutých předků" o pôvode nás ľudí a našom ďalšom smerovaní, nasledovaná knihou 📗 "Draci z ráje" o evolučnom vývoji človeka so zameraním na vývin inteligencie, za ktorú dokonca získal prestížnu Pulitzerovu cenu ❗ Trojicu uzavrela kniha 📙 "Testament: Miliony milionů" o ohromnej kráse sveta a našom necitlivom správaní sa k nemu. Všetky tri vyšli v českom preklade.

Medzi jeho známe literárne diela patrí aj román Kontakt o prvom kontakte s cudzou inteligentnou mimozemskou rasou, ktorá nám poslala rádiovo plány na postavenie "kozmickej brány" k spojeniu sa s touto civilizáciou. Ako kontaktná osoba je vybraná práve hlavná hrdinka Ellie Arroway. 👨‍🚀 Tá je však ako ateistka - ktorá nereprezentuje väčšinu ľudstva veriacu v nejakú božskú bytosť - na poslednú chvíľu stiahnutá zo zoznamu adeptov na prvý kontakt. Ďalším príkladom fundamentálneho náboženského fanatizmu je sabotáž, ktorú vykoná jeden z protestujúcich fanatikov, ktorý verí, že človek stavbou brány prekračuje Bohom určené miesto vo Vesmíre.

Na motívy tohto románu bola v roku 1997 natočená skvelá rovnomenná filmová adaptácia s Jodie Foster v hlavnej úlohe. Film získal ocenenie Hugo 🏆 a kto ho ešte nevidel, nech ani nečíta ďalej a hneď si túto inteligentú scifárnu ide pozrieť. 📺

Carl sa nanešťastie sfilmovania nedožil. Zomrel počas produkcie, rok pred jeho zverejnením. 😥 Na konci filmu povie doktorka Arroway slávnu Carlovu vetu "Ak by boli ľudia jedinou živou formou vo vesmíre, tak by to bolo ohromné plytvanie priestorom."

Film sa od knihy líši vo viacerých bodoch, takže sa nebudete nudiť, ak už jedno z toho poznáte.

Ako propagátora vedy však Carla najviac preslávil dokumentárny seriál Kozmos, ⭐ ktorý bol v roku 1980 priam nadčasový. Ani dnes nestráca na aktualite (aj keď často poukazuje na studenú vojnu) a Sagan v ňom ponúka obrovské množstvo zaujímavých informácií o našom kozme, 🌌 ktoré Vás určite prekvapia. Dokument získal dve ocenenia Emmy a bol vysielaný v 60 krajinách sveta. Zo Sagana urobil pop-kultúrnu ikonu.

Ak chcete, pozrite si krátky zostrih (zo 7. a 8. časti) https://bit.ly/3k7aNFy v ktorom je obsiahnuté Saganove humanistické posolstvo ľuďom a pohľad na obdobie vzniku vedy v antickom Grécku. O tom, ako si musela veda postupne a náročne prebojovať cestu cez tŕne náboženského dogmatizmu. 👍

Kompletný seriál (všetky diely) si viete pozrieť online napríklad na mojevideo.sk (hľadajte "Carl Sagan - Cosmos" z kanálu rozumnedovody).

Zároveň s dokumentom vznikla aj kniha Kosmos 📕 s rovnakým obsahom (vyšla aj česky), ktorá sa ihneď stala bestsellerom a spolu sa jej predalo vyše 5 miliónov kusov a získala cenu Hugo. 🏆 Cieľom Sagana bolo sprostredkovať komplexné vedecké myšlienky ľahkým spôsobom každému, kto bol ochotný sa niečo naučiť.

Na knihu Kozmos nadväzoval neskôr knižný sequel 📘 nazvaný "Pale blue dot", z ktorého som pár skvelých citátov uviedol v mojom blogu o 🌎 "Malej bledomodrej bodke" https://bit.ly/36f6OlB

V roku 1981 bol Carl menovaný "Humanistom roka" - ocenením, ktoré vydáva Americká Humanistická Asociácia. Ľudstvo pre neho nebolo Bohom vyvoleným maznáčikom. Boli sme výsledkom kozmických zákonov, ktoré nám umožnili vzniknúť. Často varoval pred tendenciou ľudstva smerovať k antropocentrizmu - vyzdvihovania sa nad všetkým ostatným a bojoval za etické zaobchádzanie so zvieratami. 🐖🐄🐕‍🦺

Jeho naturalistický pohľad na svet bol citeľný vo všetkých jeho dielach.

"Kozmos je v nás. Sme vytvorení z hviezdneho prachu. My sme tou možnosťou, ako si vesmír dokáže uvedomiť sám seba."

Carl sám seba označoval za agnostického ateistu. Nevylučoval existenciu vyššej moci, no nevidel nutnosť jej existencie a hlavne nedôveroval zdrojom "poznania", ktoré využívali organizované náboženstvá:

"Iba vravím, že ak nám chcel Boh poslať správu a staroveké spisy 📜 boli jedinou možnosťou na ktorú prišiel, tak to mal svoju prácu odviesť lepšie." (Dr Arrowayová v Kontakte)

"Ak je boh všemocný a vševediaci, tak prečo nevytvoril vesmír, ktorý by bol od počiatku taký, ako ho chcel? Prečo stále niečo napravuje a je s niečím nespokojný? 🤦‍♂️ Jedná vec je z Biblie jasná: biblický Boh je nedbanlivý tvorca. Nie je dobrý v dizajnovaní a nie je dobrý ani v realizácii. Ak by mal konkurenciu, hneď by vypadol z hry." (Sol Hadden v Kontakte)

"Názor na boha ako nadrozmerného belocha s dlhou bradou, ktorý sedí na nebesiach a zaujíma sa o pád každého vrabčeka je smiešna. Ak však uvažujeme o bohu ako o fyzikálnych zákonoch určujúcich fungovanie vesmíru, 📐 tak potom taký boh existuje. Taký boh je však emocionálne neuspokojivý... nedáva veľmi zmysel modliť sa napríklad k takému zákonu gravitácie." 🌳🍎 (zo Scientists & Their Gods)

Jedno z jeho mnohých pekných zamyslení o stvoriteľovi a jeho filozofickej neobhájiteľnosti:

"Ak je všeobecná predstava Veľkého tresku nasledovaného expanziou vesmíru správna, tak sa môžeme pýtať, čo predbiehalo túto udalosť? Bol vesmír bez hmoty a tá nejako vznikla? Ako k tomu došlo? Mnoho kultúr si vytvorilo vlastné odpovede o tom, že boh či božstvá tento vesmír stvorili z ničoho. Ak však chceme na túto otázku odpovedať zodpovedne, musíme si položiť ďalšiu otázku: Odkiaľ sa vzal Boh? Ak sa rozhodneme, že je to nezodpovedateľná otázka, tak prečo to nezjednodušiť a nepovedať, že vznik vesmíru je nezodpovedateľná otázka?! Alebo ak povieme, že Boh vždy existoval, prečo aj to nezjednodušiť a nepovedať, že vesmír vždy existoval?! Stvorenie nie je potrebné, ak tu vesmír vždy bol. Nie sú to ľahké otázky. Kozmológia nás stavia tvárou v tvár najväčším záhadám, ktorých otázky boli kedysi riešené iba v náboženstvách a mýtoch." (Cosmos) 👌

Organizované náboženstvá postavené na dogmách ho trápili a bol zásadne proti nim:

"Mikrobiológia a meteorológia dnes vysvetľujú to, čo bolo len pred pár storočiami hodnotené ako dostatočný dôvod na usmrtenie žien upálením." 🔥 (The Demon-Haunted World)

"Hlavné svetové náboženstvá si navzájom odporujú. Preto nemôžu byť všetky pravdivé ❗ Čo však ak sa všetky mýlia? Tá možnosť tu je. Mala by nás zaujímať pravda, však?! Spôsob, akým sa úspešne prepracovať cez všetky tieto rôznorodé tvrdenia, je ostať skeptický. Môj skepticizmus voči vašim náboženstvám nie je väčší, než skepticizmus voči novým vedeckým myšlienkam, o ktorých počujem. No v našej branži sa im vraví hypotézy a nie zjavenia či vnuknutia." (Dr Arrowayová v Kontakte)

Carl vášnivo propagoval vedecký skepticizmus a bojoval proti pseudovede. Vyzdvihoval vedecké metódy vedúce k poznaniu a racionalitu. 🧠 Vravieval "Ja nechcem veriť, ja chcem vedieť."

Dokázal tvoriť úžasné názorné príklady na vysvetlenie chýb v myslení a argumentácii.

V knihe 📕 "The Demon-Haunted World" s podtitulom "Science as a candle in the dark" 🕯️ sa v kapitole "Dragon in my garage (drak v mojej garáži)" 🐉 zameria na tých, ktorí tvrdia, že Boh je nezistiteľný, nedekovateľný a mimo nášho vnímania. Aký je teda rozdiel medzi takýmto bohom a žiadnym bohom? Aký je rozdiel medzi takýmto bohom a drakom v Carlovej garáži? Trochu viac som o tom písal tu https://bit.ly/3l9GbVe 

V kapitole "Baloney detection kit (výbava na detekciu táranín)" prezentuje nástroje na uvedomenie si najbežnejších argumentačných a logických klamov - deväť tipov pre správne uvažovanie (Okhamova britva, falzifikovateľnosť atď) a dvadsať najbežnejších klamov (ad-hominem, argument z autority, argument z neznalosti atď).

Táto kniha však nevyšla zatiaľ v slovenčine a ani v češtine

Jeho najznámejším výrokom o kritickom myslení je určite takzvaný Saganov štandard: "Mimoriadne tvrdenia si vyžadujú mimoriadne dôkazy."

Odporúčam si dať medzi obľúbené tieto dve videá s posolstvom od Carla, ktoré by ste si raz za čas mali pre pripomenutie zopakovať:

👉 Svetlomodrá bodka - pekne vizuálne spracovaná pocta Carlovi od ThinkingAtheist

https://youtu.be/mq-KHZi7aFY

👉 Krátky film Cestovatelia ako Carlova vízia možnej expanzie ľudstva v Slnečnej sústave

https://youtu.be/z9LuBgIiwAk

Na záver už iba poetické slová jeho poslednej manželky Ann Druyan o Carlovi: 💖

"Keď môj manžel zomrel, tak z dôvodu, že bol známy aj ako neveriaci človek, sa ma veľa ľudí pýtalo - a robia to občas až dodnes - či Carl zmenil svoje stanovisko na sklonku života a začal veriť na posmrtný život. Tiež sa ma pravidelne pýtali, či si myslím, že ho ešte uvidím.

Carl čelil svojej smrti s nepoľavujúcou gurážou a nikdy nehľadal útočisko v ilúziách ‼️ Tragédiou bolo, že my sme vedeli, že sa už nikdy znovu neuvidíme. Neočakávam, že sa niekedy opäť s Carlom stretnem. Úžasné však je, že sme boli spolu takmer dvadsať rokov a žili sme s jasným vedomím vzácnosti a krátkosti života. Nikdy sme nezľahčovali význam smrti predstieraním, že je niečím iným, než posledným rozchodom. Každý moment spoločného života bol pre nás zázračný...

To je to, čo ma povzbudzuje a je pre mňa omnoho zmysluplnejšie. Toto je oveľa dôležitejšie, ako myšlienka, že ho ešte niekedy uvidím. Už som s ním bola. Videli sme jeden druhého. Našli sme jeden druhého v tomto kozme a bolo to úžasné." 💑 (2003 pre Skeptical Inquirer)

Svet by mohol byť plnší Carlov Saganov.