BananaMan

27.02.2019

Ray Comfort je americký evanjelista, ktorý energicky bojuje za doslovný výklad Biblie vrátane Starého zákona a ešte energickejšie proti ateistom. Vydáva množstvo kníh a natočil niekoľko dokumentov a relácií, kde sa snaží prezentovať svoje veľmi chabé vzdelanie a intelekt. Jedným z posledných výtvorov tohto "kreacinistického génia" bol film The Atheist Delusion, ktorý mal premiéru pri otváraní výstavného skvostu kreacionistov "Ark Encounter", čiže zábavného parku s replikou Noemovej archy v reálnej veľkosti, ktorý má dokazovať skutočnosť príbehu o Noemovej arche. V tomto dokumente má údajne Ray Comfort "jedinou otázkou zničiť ateizmus". Som masochista a pozrel som si to. Tadáá. Som ešte väčší ateista. O tomto trápnom Comfortovom pokuse si povieme niekedy nabudúce. 

Aby sme sa však vrátili k tomu, čo Comfort nazval "nočná mora ateistov", teda k argumentu o banánoch hodného intelektu Mimoňov. 

Tento doslovný splašok slov zo seba dostal počas relácie "The Way of the Master's" v roku 2006 a pokúšal sa ním argumentovať v prospech inteligetného dizajnéra: 

"Ak si pozorne prezriete skvelo navrhnutý banán, zistíte, že na odvrátenej strane má tri hrany a na opačnej strane dve hrany. Keď nastavíte svoju ruku na uchop banánu, nájdete na odvrátenej strane tri ryhy a na spodnej časti dve ryhy. Banán a ruka sú perfektne navrhnuté jedno pre druhé. Tiež si môžete všimnúť, že jeho stvoriteľ, všemohúci Boh, ho navrhol s protišmykovým povrchom. Navyše nám dal aj farebný indikátor zrelosti, ktorý znamená: zelená - príliš skoro, žltá - akurát a čierna - príliš neskoro. Na vrchu banánu umiestnil Boh páčku, ktorú keď zatiahnete, tak vám obsah banánu neprskne do tváre. Všimnite si, ako úžasné sedí v ruke. A na vrchu má bodový tvar pre ľahké vsunutie do úst. Dokonale vytvorené pre ľudské ústa. Dá sa ľahko prežúvať a vychutnávať a dokonca je zahnutý smerom k tvári, aby bol celý proces ešte jednoduchší. Seriózne Kirk, celý kreacionizmus dokazuje geniálneho Boha ako stvoriteľa."

Úúú. Dúfam, že už ste presvedčení. Že nie?

Ray Comfort si očividne neuvedomoval, že banány sú ľuďmi kultivovaná plodina domestikovaná asi pred 9000 rokmi, ktorá sa selektívnym výberom (šľachtením) premenila z takmer nestráviteľnej plodiny na dnešné sladké a obľúbené ovocie. Banán v dnešnej podobe sa nedokáže už ani sám rozmnožovať. Divoké verzie banánov ešte existujú, no sú krátke a tučné, nechutné, plné tvrdých veľkých semien a majú mizerné nutričné hodnoty. 

Takže áno. Ray má pravdu - banán je naozaj produktom inteligentného dizajnéra. Ale tým inteligentným dizajnérom je človek. Človek, ktorý vytvoril banán pre človeka.

Aj keď toto svoje tvrdenie neskôr Comfort odvolal (keď sa čosi naučil o divokých banánoch), neverili by ste, koľkí ľudia ešte aj dnes týmto nezmyslom stále argumentujú. Ako reagovať? Vtipne to dokázal aj Matt Dillahunty v relácii The Atheist experience, keď sa ho na to pýtala kresťanka na telefóne:

Kresťanka: "Takže vy nevidíte, ako Boh stvoril všeko okolo nás, napríklad banány, ktoré boli pre nás nadizajnované, aby pasovali presne do ruky, aby pasovali do Vašich úst ..."
Matt: "... a pasovali aj presne do Vášho zadku... Myslíte si, že toto bol pôvodný zámer? "

Akej najväčšej chyby sa teda Comfort týmto komickým tvrdením dopustil? Nie je to jeho nevzdelanosť ale jeho IGNORANSTVO. Vyberá si zo všetkých tvorov a produktov prírody iba to, čo mu sedí do jeho argumentácie. 

Keďže Boh tvorí potraviny ktoré jeme ako skvelé nadizajnované produkty, tak kokosový orech bol asi jeho vrchol škodoradosti. Prečo sa nevyjadril k ananásom či orechom, ktoré len tak ľahko človek neolúpe ako banán? A čo taká muchotrávka zelená? Je jednoducho prístupná, padne dobre do ruky, ľahko spracovateľná, chutí výborne a JE EXTRÉMNE JEDOVATÁ. Je teda dôkazom krutého a zlomyseľného Boha?

A presne toto je štandardný proces takmer všetkých teistov. Či už obhajujú obsah Biblie či Koránu, alebo zastávajú svoje morálne pravidlá, prípadne keď obhajujú dobrotu láskavého Boha. Stále dookola je to o vyberaní čerešní z koláča, ktorý je však očividne okrem čerešní plný Éčok, alergénov, pesticídov, potravín po záruke či prázdnych kalórií. Ten zvyšok si však nechcú všímať.

Na záver ešte reakcia Richarda Dawkinsa v rozhovore pre CNN, v ktorej rozprávali aj o Rayovi Comfortovi a bola veľmi výstižná: "Neexistuje jediný úspešný pokus popretia Darwinovskej evolúcie. Ak by aj niekedy došlo k jej popretiu, tak by to určite prišlo od vedca a nie od idiota."