Ayaan Hirsi Aliová

13.11.2020

Celým menom Ayaan Hirsi Magan Isse Guleid Ali Wai'ays Muhammad Ali Umar Osman Mahamud 😲, dnes oslavuje svoje 51. narodeniny. 🎂🎁 Skvelá príležitosť vám ju predstaviť.

O tejto somálsko-holandsko-americkej spisovateľke, ateistickej a feministickej aktivistke, političke a kritičke islamu som už písal krátko v súvislosti so smrťou režiséra Thea van Gogha, ktorý bol islamistickým radikálom zavraždený v Amsterdame po tom, čo na motívy scenáru od Ayaan natočil krátky film ukazujúci hrozné postavenie a utlačovanie žien v moslimskej spoločnosti. (viac tu https://bit.ly/32G5iYy).

Pre našinca musí jej neobyčajný životný príbeh (v moslimských krajinách však úplne obyčajný) znieť prekvapujúco, občas až skľučujúco. Jej otec bol vedúcou osobnosťou Somálskej revolúcie a keď mala Ayaan dva roky, bol na päť rokov uväznený. Ako prostredné dieťa strávila detstvo s dvoma súrodencami, matkou a starou mamou. Obe ženy deti často týrali (hlavne ju a jej mladšiu sestru). Keď dovŕšila päť rokov, bola donútená aj so sestrou i bratom k obriezke. Zatiaľ čo otec bol vo väzení (ten bol proti obriezke, lebo študoval na západe a mal modernejší svetonázor) a matka bola na cestách, zorganizovala toto zmrzačenie detských genitálií ich stará mama. Po tomto traumatickom a veľmi bolestivom zákroku bola ešte týždeň pripútaná k posteli, 🛏️ aby jej nepraskli stehy, ktorými mala takmer úplne zošite genitálie. Hrozila jej totiž infekcia, na ktorú často zomierajú dievčatá podstupujúce takéto zákroky.

Bitá frustrovanou matkou, šikanovaná bratom a donútená k manželstvu s mužom, ktorého jej vybral otec a ktorého nemilovala sa rozhodla pre zásadný krok v živote. 🏃‍♀️ Utiekla do Holandska, kde požiadala o azyl. Najprv pracovala v továrňach ako pomocnica, no po čase sa prihlásila na Univerzitu a vyštudovala politológiu a v roku 2003 sa stala poslankyňou holandského parlamentu. Po atentáte na Tea van Gogha bola nepretržite strážená políciou, 👮 až kým sa nevysťahovala do USA, kde dnes žije a venuje sa medzinárodnej politike.

Ako ešte mladá sa dostala sa k románu "Satanské verše" od Salmana Rushdieho (za ktorý bol v Iráne odsúdený k smrti a vydaná odmena 4 milióny dolárov 💰 za jeho zabitie), v ktorej kritizoval moslimskú vieru a s jeho názormi plne súhlasila. Začala sa o tému viac zaujímať. Ateistkou sa stala údajne po prečítaní diel Sigmunda Freuda a knihy "Manifest ateizmu" od holandského filozofa Hermana Philpsea a výrazne ju zlomili aj udalosti z 11. Septembra 2001.

V knihe Rebelka píše:

👉 "Jedinou pozíciou, ktorá vo mne nezanecháva kognitívnu disonanciu, je ateizmus. 👍 A nie je to viera. Smrť je definitívna a nahradí rajskú pieseň i hrôzu pekla. S týmto vedomím sa dá žiť život na zemi so všetkou jeho tajomnosťou, krásou i bolesťou oveľa intenzívnejšie. Padáme a znova sa dvíhame. Sme smutní, sebavedomí, neistí, cítime osamelosť, radosť i lásku... Nič viac neexistuje. Ale ja ani po ničom viac netúžim."

Svojou kritikou islamu nezískala (samozrejme) len vyhrážky zo strany moslimov, ale dokonca i kritiku zo strany západných elít, ktoré jej vytýkajú, že svojim vystupovaním provokuje moslimov. Mnohí totiž pokladajú jej pomenovanie proroka Mohameda úchylom, pedofilom a magalomanom ako urážku, aj keď je to hodnotenie postavené čisto na faktoch z jeho života.

Ak by Ayaan bola beloškou, zaručene by ju všetci nazývali islamofóbkou nechápajúcou vznešenosť islamu. ☪️ Avšak Ayaan si všetko to o čom píše a hovorí zažila na vlastnej koži a v takom prostredí vyrastala. Pozná teda nie len tento svet morálne zabrzdený pred storočiami, ale pozná aj moderný liberálny a demokratický svet postavený na hodnotách humanizmu. Vraví:

👉 "Všetky ľudské bytosti sú si rovné, ale všetky kultúry a náboženstvá už nie." ❗

Problémom niektorých liberálov je, že nechápu, kde by mali byť hranice tolerovania a akceptovania inakosti. Ayaan to vyjadrila jasne, keď povedala:

👉 "Multikulturalizmus nesmie znamenať, že začneme tolerovať netoleranciu iných kultúr. Ak chceme skutočne podporovať diverzitu, práva žien a homosexuálov, tak nemôžeme s dobrým svedomím dať islamu voľný priechod na základe multikulturálnej citlivosti." (z knihy Kacírka)

Snaží sa západu ukázať, aký v skutočnosti moslimský svet je a ako sa naň nepozerať cez ružové okuliare.

Vraví aj:

👉 "Tolerovanie netolerancie je zbabelosťou." alebo aj

👉 "Sú veci, ktoré musia byť povedané a sú časy, kedy je mlčanie spoločníkom nespravodlivosti."

Preto je aktívnou kritičkou islamu a zapája sa do verejných debát na túto tému. Problém radikálneho islamu a doslovného čítania Koránu nie je totiž nejakou minoritnou a zanedbateľnou vecou s pár stovkami nasledovníkov. Je to názor na riadenie spoločnosti, ktorý podporujú milióny moslimov po celom svete. Až príliš veľká časť našej populácie zastáva názor, že za kreslenie karikatúr istého proroka si človek zaslúži potrestanie až smrť, rovnako aj za vystúpenie z tohto náboženstva mieru alebo že žena je menejcenná a podriadená mužom.

Tu mi napadá jeden známy aforizmus neznámeho autora, ktorý situáciu dobre vystihol, v ktorom moslimská žena🧕 vraví: "Môj muž mi dal povolenie vám oznámiť, že islam je náboženstvom podporujúcim rovnosť pohlaví." 🤦‍♀️

Veľa ľudí si totiž vôbec neuvedomuje, aký rozdiel je žiť život v tradičnej moslimskej rodine pri porovnaní s tým, aký život žijeme my v našej spoločnosti. Ako vraví Ayaan:

👉 "Žila som v krajinách, ktoré nepoznajú demokraciu... takže sa nenachádzam v rovnako luxusnej situácií ako vy. Vyrastali ste v slobode a môžete napľuť na slobodu len preto, lebo netušíte, aké je to vyrastať bez slobody."

Omnoho viac sa dozviete o tejto téme pri zhliadnutí niektorého z množstva skvelých debát a prednášok 🎞️ dostupných na youtube, prípadne ak si prečítate niektorú z jej veľmi úspešných a skvelo hodnotených kníh. 📚

V českom jazyku jej vyšli vo vydavateľstve IKAR už tri knihy.

📕 Prvou bola jej svetoznáma kniha "Rebelka" (Infidel - 2006) o tom, aké je to žiť s vedomím, že nad vami niekto vyniesol rozsudok smrti a máte strach, že sa nejaký pošahaný terorista objaví pred vami a vykoná rituálnu pomstu za vaše názory proti náboženstvu mieru. Je to jej životný príbeh a vplyv islamu v krajinách v ktorých žila - od Somálska, cez Etiópiu, Keňu, Saudskú Arábiu až po Holandsko.

📙 Druhou knihou je "Z područí islámu" (Nomad - 2010) s úvahami o tom, ako integrovať moslimov do západnej spoločnosti a či je to možné. Popisuje, ako funguje moslimská komunita, ako sa za základné vzdelanie pokladá odriekavanie Koránu, ako človek nič neznamená, ak nepatrí do rodinného klanu, ako sa nahliada na ženy či násilie v rodine. Terorizmus je podľa nej len špička ľadovca celého problému integrácie moslimov do západného sveta.

📘 V najnovšej knihe "Kacířka" (Heretic - 2015) s podnázvom "Prečo potrebuje islam reformáciu teraz" ponúka odvážny pohľad na islam, ktorý väčšinové média neponúkajú. Nie je to ani tak autobiografické dielo, ale skôr súbor príbehov z reality islamskej spoločnosti so záverom, že takáto spoločnosť je takmer nezakomponovateľná do modernej sekulárnej spoločnosti a teda nereformovateľná - bez značnej zmeny toho, čo islam utvára dnes.

Sám som knihy ešte zatiaľ nečítal, no už viem, čo si budem priať od Ježiška 😉

Časopis Foreign Policy označil Ayaan za 46. najvplyvnejšieho intelektuála na svete a získala aj mnoho iných ocenení vrátane "Európanky roka" 2006 od Reader's Digest. Bola nominovaná dokonca aj na Nobelovú cenu.

Je odvážnou ženou, ktorá vďaka svojej odhodlanosti pomôcť moslimom (ktorí pod doktrínou islamu trpia najviac) žije svoj život v strachu a nepretržitej ochrane. Jej odvahu netreba podceňovať.

Bude to ešte dlhá a vôbec nie jednoduchá cesta, kým sa islam reformuje. Kresťanstvu sa to už celkom podarilo. Svoje temné časy plné inkvizičných procesov, upaľovania čarodejníc, križiackych výprav a spomaľovania pokroku má za sebou. Teraz to čaká aj islam. Ayaan je človekom, ktorý môže tomuto procesu napomôcť. Ako vraví:

👉 "Trvá dlhú dobu, kým sa mreže mentálnej klietky úplne rozpustia." Ale bude to stáť za to.